Nerki w modzie
Nerki – powracający trend w modzie
13 stycznia 2020
hurtownia szalików
Kolorowy szal na powitanie wiosny
10 lutego 2020

Saszetki na dokumenty – dlaczego warto je mieć?

saszetka na dokumenty

Obecne dokumenty nie przypominają tych sprzed lat, gdy wszędzie dominował papier. Młodsze pokolenie nie pamięta już czasów, gdy wszystkie dokumenty identyfikujące naszą tożsamość – dowody osobiste, prawa jazdy czy legitymacje studenckie – miały formę papierowych książeczek czy pojedynczych kart, na które przybijało się koleje stemple. Taką tradycyjną formę zachował obecnie jedynie paszport. Era cyfryzacji przyniosła nam pod tym względem wygodę – nieporęczne, podatny na zagniecenia i zamoczenie papierowe dokumenty zastąpiły ich plastikowe odpowiedniki. „Plastiki” mają znormalizowane rozmiary, które możemy przechowywać w jednym miejscu. Zazwyczaj są to saszetki na dokumenty. Dlaczego warto je mieć?

Choć współczesne, małe plastikowe karty początkowo przyjmowane były przez społeczeństwo z oporem, obecnie nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Pewnym utrudnieniem może być jedynie to, że ze względu na swój mały rozmiar mogą się nam łatwo zgubić. Odpowiedzią na te niedogodności są saszetki na dokumenty. Dlaczego warto je mieć? Właśnie ze względu na wygodę, ale także na bezpieczeństwo.

Segregują i chronią

Najkrócej mówiąc, saszetki na dokumenty ułatwiają nam rozeznanie się w naszym urzędowym stanie posiadania. Wyposażone w kilka zakładek, z łatwością pomieszczą dowód osobisty, prawo jazdy, kartę ubezpieczenia zdrowotnego czy miesięczny, dzięki czemu nie musimy pamiętać o każdorazowym zabieraniu danego dokumentu – będąc np. w przychodni, nie musimy się martwić, że zostawiliśmy kartę NFZ w domu, bo dzięki poręcznej saszetce mamy ją zawsze przy sobie.

Innym ważnym powodem, dlaczego warto mieć saszetki na dokumenty, jest ochrona naszych plastikowych kart. Sprawdzą się tu saszetki usztywnione lub metalowe, które skutecznie uchronią nasze dokumenty przed złamaniem. Dlatego wybierając saszetki na dokumenty, zwróćmy uwagę na ich jakość – im twardszy materiał, z którego są wykonane ich okładki, tym lepiej.

Alternatywa dla portfela

Wiele osób przechowuje dokumenty w zakładkach w portfelu, razem z kartami płatniczymi i lojalnościowymi. Choć jest to wygodne – bo mamy wszystkie karty pod ręką – nie zawsze jest bezpieczne. Bo jeśli zgubimy portfel lub zostanie nam on skradziony, za jednym zamachem tracimy dostęp do swoich pieniędzy: nie mamy ani kart płatniczych, ani dowodu tożsamości, za którego pomocą bank może zweryfikować naszą tożsamość. Do tego dochodzą czasochłonne formalności związane z wyrobieniem dokumentów od nowa. I właśnie dlatego warto mieć osobne saszetki na dokumenty, niezależnie do portfela. Jeśli bezpieczeństwo jest dla nas sprawą priorytetową, przechowujmy w saszetce dokumenty i te karty płatnicze, z których korzystamy rzadziej, a w portfelu tylko najczęściej używaną kartę oraz karty lojalnościowe z różnych sklepów czy wizytówki.

Saszetki na dokumenty warto również mieć w podróży – najlepiej w wersji ze sznurkiem, zakładane na szyję, pod ubranie. Do takiej saszetki możemy włożyć dokumenty, karty płatnicze i gotówkę i nie obawiać się ich utraty w nieznanym miejscu, w którym trudniej nam prosić o pomoc ze względu np. na barierę językową.