chusta-axc-13
Jak dobrać rozmiar chusty?
9 kwietnia 2020
Jak dobrać kapelusz do kształtu twarzy
Jak dobrać kapelusz do kształtu twarzy?
24 kwietnia 2020

Jaką czapkę z daszkiem wybrać?

jak wybrać czapkę z daszkiem

Męskie czapki z daszkiem to element garderoby, po który sięga wielu panów. Kojarzy się najczęściej jako akcesorium dla młodego mężczyzny, ale to błędne stwierdzenie- odpowiednio dobrana czapka do stylizacji i osobowości podkreśli charakter mężczyzny w dosłownie każdym wieku.

Skąd wzięły się czapki z daszkiem, tzw. bejsbolówki? Ich historia sięga połowy XX wieku i jak łatwo się domyśleć, pierwszymi użytkownikami czapek z daszkiem byli amerykańscy sportowcy- baseballiści. W roku 1954 firma New Era Cap Company stworzyła dla nich nakrycie głowy, które miało ich chronić przed słońcem i umożliwiać dużo bardziej komfortową grę. Co ciekawe- początkowo były one szyte na wymiar- tak jak kapelusze. Dziś kojarzymy je z paskiem z tyłu głowy, który pozwala łatwo regulować odpowiednią szerokość czapki. Około 20-30 lat później bejsbolówki stały się popularne wśród wszystkich i weszły do masowej produkcji. Przez lata czapki z daszkiem sprawdziły się jako bardzo wygodne nakrycie głowy, dlatego też dziś noszone są dosłownie przez wszystkich- nawet przez kobiety oraz wiele formacji wojskowych i mundurowych.

Czapki z daszkiem – rodzaje

Nie każda czapka z daszkiem jest po prostu „czapką z daszkiem”. I tutaj mamy kilka rodzajów tejże. Wymieniliśmy już klasyczną bejsbolówkę – to bawełniana czapka z wygiętym daszkiem. Innym rodzajem jest trucker, czyli czapka z siatką z tyłu głowy. Początkowo kojarzyły się one jedynie z kierowcami ciężarówek- dziś wróciły do łask i są jednym z bardziej pożądanych elementów męskiej garderoby, zwłaszcza tej utrzymanej w miejskim stylu. Inny rodzaj czapki z daszkiem to fullcap, czyli czapki, które nie posiadają regulacji, z prostym daszkiem. Czapki tego typu są do dziś bardzo popularne wśród muzyków, zwłaszcza poruszających się po klimatach hip- hopu. Czapką, która chętnie wybierana jest niemal przez każdego jest z kolei snapback, czyli czapka regulowana z tyłu, z prostym daszkiem. Model ten został stworzony w latach 50. XX wieku. czapka-cz-m-2

Przykładem bejsbolówki będzie model czapki CZAP-T-1, czyli klasyka, po którą sięgnie niejeden miłośnik sportowego stylu w ubiorze. To rodzaj czapki, która najlepiej sprawdzi się w luźnej stylizacji, do sportowego t-shirta i jeansów, joggerów, bojówek czy krótkich spodenek. Bejsbolówki bardzo dobrze komponują się np. w koszulkami typu polo, stanowiąc razem niebanalny komplet idealny na co dzień, gdziekolwiek się wybierasz. Czapki z daszkiem to jeden z najprostszych sposobów na wyrażenie swojego stylu przez wybór modelu odpowiadającego charakterowi.

Innym przykładem „rasowej” bejsbolówki jest model CZ-M-2, bardzo wyrazisty i dedykowany mężczyźnie, który lubi niesztampowe elementy ubioru. To dało się osiągnąć dzięki daszkowi z przetarciami, który sprawia wrażenie znoszonego oraz efektowi sprania całej czapki. Czapka ta świetnie skomponuje się z jeansami czy spodenkami, które utrzymane zostały w takim samym stylu. Model ten będzie świetnie pasował każdemu mężczyźnie, który pragnie zamanifestować swój indywidualny styl i charakter.