jak nosic kapelusze damskie

Audrey Hepburn, Jackie Kennedy, Hanka Bielicka – wspólnym znakiem rozpoznawczym tych słynnych i niezwykłych kobiet był… kapelusz. To właśnie ten element damskiej stylizacji od zawsze był symbolem klasy, stylu i elegancji. Obecnie kapelusze przeżywają swój renesans. Jak nosić kapelusze damskie?

Bogato zdobiony, wielki jak młyńskie koło lub przeciwnie, niewielki i dyskretny – ale zawsze obecny. W czasach naszych praprababek powszechne było przekonanie, że kobieta bez kapelusza jest nie do końca ubrana. Do wyboru pasującego do stroju i twarzy kapelusza przywiązywano dużą wagę, a jeszcze kilkanaście lat temu sporym wzięciem cieszył się zawód modystki – specjalistki od tej części garderoby, która potrafiła nie tylko doradzić, jak nosić kapelusze damskie, ale sama je wykonywała. Dziś zawód ten przeszedł do lamusa, ale moda na kapelusze wraca.

Jedna całość ze strojem

Najważniejsza porada odnośnie do tego, jak nosić kapelusze damskie, jest jednocześnie najoczywistsza – kapelusz musi pasować do naszego stroju, tworzyć z nim stylizację spójną zarówno pod względem koloru, jak i fasonu. Dokonując wyboru koloru kapelusza, zwróćmy uwagę na kolor dodatków do naszego stroju, takich jak apaszki, szale, oprawki okularów – kapelusz powinien pozostawać z nimi w tej samej tonacji kolorystycznej. Sprawa jest łatwiejsza, gdy planujemy założyć strój w jednolitym kolorze, np. granatową garsonkę – po prostu decydujemy się wówczas na granatowy kapelusz.

Wybór fasonu również nie powinien przysporzyć nam trudności. Do wspomnianej garsonki czy prostej jednokolorowej sukienki i żakietu świetnie sprawdzi się np. toczek, odważny kapelusz z wielkim rondem idealnie uzupełni awangardową, artystyczną stylizację, a klasyczny filcowy kapelusz typu BB docenią fanki stylu boho czy wygodnego stylu miejskiego, w którym dominują dżinsy, proste bluzki i koszule. Do ramoneski i trampek możemy dobrać fedorę, do jesiennego trencza beret lub kaszkiet, latem niezastąpiony będzie kapelusz słomkowy (stanowiący ponadto dodatkową ochronę naszej głowy przed promieniowaniem UV).

Zobacz również:

Dobór rozmiaru

Kapelusz to jeden z tych elementów garderoby, który trudno kupować bez wcześniejszego przymierzenia. Spotykane w sklepach rozmiary nie pasują na każdą głowę. W za dużym kapeluszu nie będziemy nic widzieć spod opadającego na oczy ronda, w za małym dorobimy się na czole nieestetycznego śladu po ucisku, a żaden z nich nie będzie się nadawał do noszenia.

W sklepach stacjonarnych z mierzeniem nie ma problemu – ale co, jeśli wymarzony model wpadnie nam w oko w sklepie internetowym? W takim przypadku dokładnie zmierzmy obwód swojej głowy i porównajmy go z rozmiarami podanymi na stronie przez producenta, nawet jeśli wydaje nam się, że mamy głowę w „standardowym” rozmiarze.

Oto ja!

Pora roku, stylizacja, dopasowanie do kształtu twarzy, odpowiednia okazja – to wszystko jest ważne, ale jest jeszcze jedna, równie ważna zasada, jak nosić kapelusze damskie: kapelusz powinien wyrażać naszą osobowość. Noszenie go musi sprawiać nam przyjemność, musimy się w nim dobrze czuć. To element naszego stroju, a więc naszej wizytówki. Skoro jesteśmy na tyle odważne, by nosić kapelusz – a taka odwaga jest obecnie bardzo modna! – odważmy się również, by wyrażał on nasze ja.

Podobne wpisy