Wraz z nadejściem chłodniejszych dni wyciągamy z szafy cieplejsze ubrania, okrycia oraz obuwie. Nieodłącznym dla wielu z nas elementem jesienno-zimowej stylizacji jest czapka. Wełniana, z polaru, z pomponem, bez pompona, z daszkiem, uszanka, z ozdobami lub bez – do wyboru, do koloru. Często jednak bywa, że czapka kupiona w poprzednim sezonie nie jest już tak puszysta i kolorowa jak jeszcze przed rokiem; pojawia się zmechacenie, wytarcie, blaknie kolor. Powodem może być nieumiejętne czyszczenie naszego nakrycia głowy. Jak czyścić czapki?
Jeśli zabrudzenia czapki nie są na tyle duże, by wymagała ona czyszczenia chemicznego, domowe sposoby w zupełności wystarczą, by przywrócić jej świeży wygląd. Zanim jednak po prostu wrzucimy czapkę do pralki, spójrzmy przede wszystkim na oznaczenia producenta – i na materiał, z którego jest wykonana.
Jak czyścić czapki wełniane?
O praniu wełnianej czapki w pralce możemy zapomnieć. Choć jest to wygodne, wełna po wyjęciu z prali zbija się i kurczy, tracąc swoje cenne właściwości, a sama czapka, nawet najładniejsza, przypomina zmechaconą szmatę. W grę wchodzi tylko pranie ręczne, przy użyciu delikatnego środka do prania wełny, w leniej wodzie. Ruchy podczas prania nie mogą być gwałtowne – zamiast trzeć tkaninę o siebie, należy ją delikatnie ugniatać. Po skończonym praniu potrzymajmy czapkę pod kranem (woda również musi być letnia), aż spłyną wszystkie mydliny. Następnie należy odcisnąć nadmiar wody, wykonując delikatnie ściśnięcia, tak by nie rozciągać wełny (pod żadnym pozorem jej nie wykręcajmy!). Do suszenia przyda się przedmiot przypominający kształtem ludzką głowę – najlepiej prawidło, a jeśli go nie posiadamy, możemy zastąpić je np. piłką albo odwróconą miską.
W przypadku uporczywych plam możemy sporządzić naturalny odplamiacz – roztwór wody, sody i wody utlenionej w proporcjach 1:1:1 – lub użyć płatów mydlanych nakładanych bezpośrednio na plamę. Podczas wywabiania plam również nie należy trzeć dzianiny, lecz delikatnie ugniatać ją pod strumieniem letniej wody, a następnie dokładnie wyprać.
Jak czyścić czapki z polaru?
Ubrania z polaru są ciepłe, ale i praktyczne – między innymi dlatego, że zdecydowana większość z nich może być prana w pralce automatycznej. Pamiętajmy jednak, by zawsze kierować się przy tym zaleceniami producenta co do właściwej temperatury prania (przeważnie do 40 stopni). Lepiej także zrezygnować z wirowania – szybkie obroty bębna mogą uszkodzić materiał. Polarową czapkę możemy wykręcać, pamiętając, by nie wkładać w to zbyt dużej siły.
Zobacz również:
Jak czyścić czapki z daszkiem?
Na koniec porada związana nie z czapkami zimowymi, ale z popularnymi w sezonie letnim czapkami z daszkiem – kaszkietówkami, bejsbolówkami lub czapkami typu fullcap. Aby czyścić takie czapki z niewielkich zabrudzeń, wystarczy przetrzeć je nasączoną delikatnym płynem gąbką lub ręcznikiem. Co do prania w pralce, możemy się na nie zdecydować, jeśli nasza czapka nie ma tekturowego wypełnienia w daszku. Wybierzmy wówczas najdelikatniejszy program (najlepiej samo pranie ręczne) przy użyciu delikatnych detergentów i zrezygnujmy z wirowania.
Lepiej jednak wyprać czapkę ręcznie, w letniej wodzie, przy użyciu delikatnego środka, np. szarego mydła lub łagodnego płynu do naczyń. Nie zapomnijmy o właściwym suszeniu – podobnie jak w przypadku czapki wełnianej zalecane jest użycie prawidła bądź innego „głowopodobnego” przedmiotu.